heeling-proč nemít o kolečko víc?

3. listopadu 2007 v 9:01 | majitelka blogu |  oblečeni a image

Heeling - proč nemít o kolečko víc

Dnes si povíme něco o "Heelingu". Někomu je toto slovo povědomé, někomu neříká vůbec nic. Pokud se chcete dozvědět něco bližšího o tomto sportu, který si nachází mezi mladými lidmi stále více obdivovatelů, čtěte dále, jistě se dozvíte mnoho zajímavého.
Heeling, co to vlastně je?
Pokud bych měla odpovědět jako rodič, jistě bych řekla, něco ve smyslu - nebezpečná zábava, riskantní hra. Jestliže bych ale měla odpovídat za náctileté zvolila bych slova zábava, adrenalin, odreagování.


Na obou tvrzeních je trochu pravdy. Heeling obsadil první místo v žebříčku nebezpečných hraček, na druhou stranu, když to člověk opravdu umí, je to skoro stejné jako kolečkové brusle. Takže žádné extra nebezpečí nehrozí.heelys

Heeling (čti hílink) je jízda na speciálně upravených botách (nazvaných heelys), na jejichž patách se nacházejí odnímatelná kolečka. Správní heeleři dovedou plynule přecházet z chůze do jízdy a naopak pomocí přenášení váhy ze špičky na paty.

Kde se vzaly Heelys?
Američan jménem Roger Adams zřejmě neměl kde skladovat kolečkové brusle, a tak vymyslel před čtyřmi lety heelys. Minulý rok vtrhla tato novinka v pohybu po vlastní ose do České republiky a začala si získávat stále více příznivců mezi mladými lidmi. Ti se sdružují a vytvářejí týmy.

Vybavení
Základem jsou heelys, tedy obuv. Ta vypadá naprosto stejně jako ta normální, až na zabudovaný otáčivý váleček v patě boty. Jinak není nic potřeba.

Jak to funguje?
Normálně jdeš po ulici a najednou se ti zachce se rozjet a užít si rychlost a adrenalin. Žádný problém, pokud máš zabudovaná kolečka. Prostě jen zvedneš špičku a tím se dostaneš celou vahou na zadní kolečko a můžeš jet. Až tě jízda omrzí, prostě dáš špičku, zase dolů a pokračuješ dál pěšky. Prostě bezva vynález, navíc tato zábava už je natolik rozšířená, že boty nejsou žádné příšery. Jsou to extra kousky, ze kterých si určitě vybere i ten nejnáročnější heeler.

Jak jezdit?
Nikdo se ještě nikdy nenaučil jezdit čtením, takže zde sdělím jen pár základních rad a vyzkoušet to budete muset už někde sami.

1. Stejně jako u kolečkových bruslí, i zde je alfou a omegou rovnováha a správné držení těla (především paty).
- Nejdříve si vše vyzkoušej někde v klidu a hlavně u opěry. Nohy dej před sebe tak, aby se ti pata jedné nohy opírala o špičku druhé. Následně zvedni špičky a postupuj podle opěry, snaž se držet rovnováhu. Pokud ztratíš balanc, dej špičky zpět na zem.

2. Rozjezd
- Jestliže už jsi zvládl rovnováhu můžeš se pokusit jezdit. Odrážej se nohou umístěnou vzadu a dej ji do předu. Postup opakuj (důležité je nemít nohy nikdy vedle sebe, protože ztratíš rychle balanc).

3. Brzda
- Brzdit můžeš buď patou (dáš boty k zemi) nebo špičkami.

Kolik to stojí?
kolečkaPtáš se kolik heeling stojí? Pokud s ním začínáš, bude to zřejmě finančně náročné. Vyplatí se investovat do kvalitních bot. Ty se pohybují mezi dvou a půl do pěti tisíc. Další nezbytnou součástí jsou ložiska, i na nich se nevyplatí šetřit. Sehnat se dají v rozmezí 200 - 1 000 Kč/ 4 kusy. No a pak už chybí jen kolečka, jejichž cena je někde kolem tisícovky.

Kde nakoupit?
Zaujal tě heeling, ale nevíš kde heelys pořídit? Dám ti pár tipů:

V poslední době se hodně rozmohl nákup přes internet
- www.streetshop.cz

Kamenné obchody
- Olomouc, více na www.heelysolomouc.cz
- Hradec Králové, více na www.fanatix.cz
- Kladno, www.napate.cz
- Praha, Národní 39, Praha 1,
Václavské náměstí 21, Praha 1,

Péčevyndání kolečkazaslepení
Speciální obuv
na heeling - heelys - vydrží pětkrát déle než ta obyčejná, přesto se vyplatí jim věnovat speciální péči. Pokud zrovna nepoužíváš kolečka, zaslep díru na ně určenou, zbytečně by se ti do ní dostával hlína, která by je pak ničila.
A jsme u koleček. Nedá se říci jak dlouho vydrží, záleží na stylu jízdy či na jejich opatrování. Platí, že čím agresivněji jezdíš, tím rychleji se opotřebovávají. Pokud je zrovna nevyužíváš, ulož je do pytlíku.

Weby
Na internetu se postupně objevuje mnoho stránek, na kterých se o této super zábavě dozvíš víc. Tady jich pár máš, ale když zapátráš, jistě najdeš i nějaké jiné:

http://www.napate.cz
http://www.heelys.websnadno.cz
http://www.heelys.cz

Tak, a to je vše. Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a článek vám něco dal. Jinak heeling je sport jako každý jiný, takže byste neměli zapomenout na ochranné pomůcky, ať už ve formě helmy, chráně na kolena, zápěstí a lokty. Ze začátku se vám budou určitě hodit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Julka Julka | Web | 5. listopadu 2007 v 12:03 | Reagovat

Ahojky, na mém blogu je bleskajda, tak se plsky zastav...

2 Lidka7 Lidka7 | Web | 5. listopadu 2007 v 15:15 | Reagovat

jo tyhle boty znam x))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama